Hjælpeside for byrådsaktive

Kommunalpolitisk hjælpeside

Deadlines for åben spørgetid og forslag/spørgsmål til byrådsmøder 2019
Onsdage kl. 10. (12 dage før byrådsmødet / onsdag i ugen før dagsordenudsendelse).

  • Onsdag 23/1 kl. 10.
  • Onsdag 20/2 kl. 10.
  • Onsdag 13/3 kl. 10.
  • Onsdag 17/4 kl. 10.
  • Onsdag 8/5 kl. 10.
  • Onsdag 5/6 kl. 10.
  • Onsdag 12/6 kl. 10. Eventuelt, hvis BY 24/6
  • Onsdag 28/8 kl. 10.
  • Onsdag 4/9 kl. 10.
  • Onsdag 25/9 kl. 10.
  • Fredag 27/9 kl. 10. NB: Det er til BY 2. budget og mødet ligger en torsdag.
  • Onsdag 6/11 kl. 10.
  • Onsdag 27/11 kl. 10.

Byrådet

Om byrådet  |  Medlemmer  |  Referater  |  Lyt | Konstitueringsaftale + Tillæg hertil.
Forretningsorden | Styrelsesvedtægt.

Åben spørgetid:

Regler  |  Indsend spørgsmål  |  Referater

Mødekalender 2018

Mødekalender 2018 byråd og udvalg
Forkortelser fra mødekalender:
Beskæftigelsesudvalget (BU) | Byråd (BY) | Børne-og familieudvalget (BF) | Landdistriktsudvalget (LD) | Miljø og teknikudvalget (MT) | Omsorgsudvalget (OU) | Skole- og uddannelsesudvalget (SKU) | Socialudvalget (SU) | Sundhed- idræts- og kulturudvalget (SIK) | Udviklingsudvalget (UU) | Økonomiudvalget (ØU)

Kommunalpolitiske udvalg

Beskæftigelsesudvalget (BU)

Dagsorden/Referater
Medlemmer (7): Ellen Petersen (formand), Christian Brøns (næstformand), Fatma Cetinkaya, Anker Boje, Liselotte Frier Pedersen, Nick Zimmermann og Kasper Fuhr Christensen.
Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens opgaver vedrørende den arbejdsmarkedsrettede indsats.

Børne- og familieudvalget (BF)

Dagsorden/Referater
Opsplitning af det tidligere “Børn- og skoleudvalg”.
Medlemmer (7): Formand Anders Buhl-Christensen, næstformand Fatma Cetinkaya, Henning Jensen Nyhuus, Lise Lotte Leervad Larsen, Katrine Fruelund, Niels Erik Christensen og Mogens Nyholm.
Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af en del af kommunens pædagogiske og sociale opgaver.

Landdistriktsudvalget (LD)

Dagsorden/Referater
Medlemmer (7): Lars Søgaard (formand) Anne Hjortshøj (næstformand), Anker Boje, Ellen Petersen, Niels Erik Christensen, Nick Zimmermann og Bjarne Overmark.
Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens opgaver vedrørende landdistrikter.

Miljø- og teknikudvalget (MT)

Dagsorden/Referater
Medlemmer (7): Frank Nørgaard (formand), Iben Sønderup (næstformand), Anker Boje, Karen Lagoni, Niels Erik Christensen, Anders Henrik Jensen og Frida Valbjørn Christensen.
Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens opgaver på det tekniske og miljømæssige område.

Omsorgsudvalget (OU)

Dagsorden/Referater
Tidligere del af “Sundheds- og omsorgsudvalget”.
Medlemmer (7): Leif Gade (formand), Susanne Nielsen (næstformand), Liselotte Frier Pedersen, Anne Hjortshøj, Iben Sønderup, Louise Høeg og Kasper Fuhr Christensen.
Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens opgaver i relation til ældre.

Skole- og uddannelsesudvalget (SKU)

Dagsorden/Referater
Opsplitning af det tidligere “Børn- og skoleudvalg”.
Medlemmer (7): Steen Bundgaard, Christina Kjærsgaard, Lise Lotte Leervad Larsen, Pia Moldt, Charlotte Broman Mølbæk, Anders Henrik Jensen og Bjarne Overmark.
Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens skole- og uddannelsesmæssige opgaver.

Socialudvalget (SU)

Dagsorden/Referater
Medlemmer (7): Formand Charlotte Broman Mølbæk, Katrine Fruelund (Næstformand), Fatma Cetinkaya, Ellen Pedersen, Liselotte Frier Pedersen, Christian Brøns og Kasper Fuhr Christensen.
Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens opgaver vedrørende den sociale indsats.

Sundheds-, idræts- og kulturudvalget (SIK)

Dagsorden/Referater
Tidligere “Kultur og fritidsudvalget” – desuden er sundhed kommet til fra det tidligere “Sundheds- og omsorgsudvalg”.
Medlemmer (7): Louise Høeg (formand), Karen Lagoni (næstformand), Pia Moldt, Daniel Madié, Christina Kjærsgaard, Susanne Nielsen og Mogens Nyholm.
Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens sundheds-, idræts- og kulturopgaver.

Udviklingsudvalget (UU)

Dagsorden/Referater
Nyt udvalg.
Medlemmer (7): Formand Claus Omann Jensen, næstformand Henning Jensen Nyhuus, Steen Bundgaard, Daniel Madié, Lars Søgaard, Frank Nørgaard og Mogens Nyholm.
Udvalget varetager den umiddelbare forvaltning af kommunens opgaver på det udviklingsmæssige område.

Økonomiudvalget (ØU)

Dagsorden/Referater | Referat: Økonomiudvalgets temamøde
Økonomiudvalget består af ni medlemmer. Økonomiudvalget består af borgmesteren, som er formand for udvalget, og otte af byrådets øvrige medlemmer.
Medlemmer: Torben Hansen (Formand), Leif Gade, Steen Bundgaard, Anne Hjortshøj, Claus Omann Jensen (næstformand), Christian Brøns, Anders Buhl-Christensen, Frank Nørgaard og Bjarne Overmark.

Diverse råd og udvalg

Børn og Ungeudvalget (byrådsmedlem-deltagere):
Lise Lotte Leervad Larsen (formand) – 1. sup. Fatma Cetinkaya og 2. sup. Lise Lotte Frier Pedersen.
Katrine Fruelund (næstformand) –  1. sup. Louise Høeg og 2. sup. Christian Brøns.

Dagsorden/Referater: Bevaringsudvalget
Dagsorden/Referater: Bevillingsnævn
Dagsorden/Referater: Bygningsforbedringsudvalg
Dagsorden/Referater: Folkeoplysningsudvalget
Dagsorden/Referater: Handicaprådet
Dagsorden/Referater: Konstituerende møde i ældrerådet
Dagsorden/Referater: MED Hovedudvalg
Dagsorden/Referater: Taxinævnet
Dagsorden/Referater: Udsatterådet
Dagsorden/Referater: Ældrerådet

Historiske råd og udvalg op til 2018

Dagsorden/Referater: Arbejdsmarkedsudvalget før 2014
Dagsorden/Referater: Beredskabskommissionen før 2018
Dagsorden/Referater: Børn og skoleudvalget før 2018
Dagsorden/Referater: Det Lokale Beskæftigelsesråd før 2018
Dagsorden/Referater: Erhvervsudvalget før 2018
Dagsorden/Referater: Grundlisteudvalg 2014
Dagsorden/Referater: Integrationsrådet før 2018
Dagsorden/Referater: Konstituerende møder 2017
Dagsorden/Referater: Kultur- og fritidsudvalget før 2018
Dagsorden/Referater: Politisk styregruppe for beredskab før 2018
Dagsorden/Referater: Socialudvalget før 2014
Dagsorden/Referater: Socialudvalget inkl. de ikke arbejdsmarkedsparate borgere før 2018
Dagsorden/Referater: Sundhed- og omsorgsudvalget før 2018
Dagsorden/Referater: Sundheds- og ældreudvalget før 2018

Efterlad et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

six × = 42